تاريخ : دوشنبه بیست و سوم آبان ۱۳۹۰ | 9:54 | نویسنده : مربی حق التدریس
مدیرکل سازمان فنی و حرفه‌ای گلستان:
فنی و حرفه‌ای دو درصد بودجه آموزشی کشور را دارد

خبرگزاری فارس: مدیرکل فنی و حرفه‌ای گلستان گفت: تنها دو درصد از بودجه آموزشی کشور مربوط به سازمان فنی و حرفه‌ای است.

خبرگزاری فارس: فنی و حرفه‌ای دو درصد بودجه آموزشی کشور را دارد

به گزارش خبرنگار فارس از ساری، ابوطالب جلالی شامگاه یکشنبه که برای شرکت در گردهمایی مدیران منطقه پنج سازمان فنی و حرفه‌ای کشور در ساری حضور یافت، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: یکی از دغدغه‌های اصلی کشور موضوع اشتغال است.
وی با اشاره به اینکه این پدیده شوم معضلات اجتماعی موجب شد که مقام معظم رهبری تاکیدات بسیاری برای ایجاد اشتغال جوانان داشته باشند و تعهدات ایجاد اشتغال از سوی دولت را هم داریم، بیان داشت: این موضوع وظایف خاصی را برای دستگاه‌های آموزشی ایجاد می‌کند.
مدیرکل سازمان فنی و حرفه‌ای گلستان ادامه داد: موضوعی که در کشور مغفول مانده، بحث نیازسنجی است و شاید توجه نشده که مخاطبان چه نیازها و خواسته‌هایی از بنگاه‌های آموزشی دارند که بخشی به دلیل تحمیل شیوه آموزشی کشور است.
جلالی با اشاره به اینکه بلند مدت امروز در کشور منسوخ شده، تصریح کرد: واگذاری و برون سپاری بخشی از آموزش‌های فنی و حرفه‌ای به معنای رهاسازی نیست که هیچ نظارتی نداشته باشیم.
وی گفت: مطالبات امروز مردم از فنی و حرفه‌ای نشان از این دارد که خروجی و اثرات کار فنی و حرفه‌ای مشاهده کرده‌اند که در تثبیت شغل برای شاغلان و ایجاد شغل برای بیکاران ملموس بوده است.
مدیرکل سازمان فنی و حرفه‌ای گلستان، خاطرنشان کرد: خانواده‌ها برای دسترسی به شغل شرایطی دارند که شاید آموزش‌های بلند مدت را در برنامه خود قرار ندهند.
این مسئول ادامه داد: از مجموع 100 درصد اعتبارات آموزشی کشور، 42 درصد مربوط به آموزش و پرورش، 55 درصد دانشگاه‌ها، یک درصد سهم آموزش‌های غیر رسمی دستگاه‌های غیر متولی و تنها دو درصد در اختیار سازمان فنی و حرفه‌ای است در حالی که مخاطبان ما 25 میلیون جمیعیت فعال کشور هستند که شغل هم دارند.
جلالی با اشاره به اینکه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای هزینه بر است، بیان داشت: این دو درصد اعتبار آموزشی جوابگوی افرادی که باید آموزش ببینند، نیست.
وی اضافه کرد: عدد بیکاران معمولا پراکنده است و آمار درستی هم اعلام نمی‌شود.
جلالی تصریح کرد: در گذشته بسیاری از مخاطبان فنی و حرفه‌ای افراد بیسواد و کم سواد بودند اما امروز
فارغ التحصیلان و افراد در حال تحصیل برای دریافت آموزش فنی و حرفه‌ای مراجعه می کنند.
این مسئول با بیان اینکه کشور بیش از چهار میلیون دانشجو دارد، عنوان کرد: دانشگاه‌ها اکنون مطالباتی مانند آموزش های مهارتی از فنی و حرفه‌ای دارند.
جلالی اذعان داشت: سازمان فنی و حرفه ای کشور دارای 2هزار مربی رسمی و 6 هزار مربی حق التدریس است که پیگیری استخدام این افراد در کمیسیون تلفیق انجام می‌شود.
وی در گردهمایی مدیران منطقه پنج سازمان فنی و حرفه‌ای کشور در ساری حضور یافت که استان‌های مازندران، گلستان، خراسان شمالی، جنوبی و رضوی عضو این منطقه هستند.

منبع خبر فارس  • زاهدان سیتی
  • سپهر نما